Folyo uygulama, kaplama nasıl yapılır?

 • folyo uygulama
 • Öncelikle şunu belirtmeliyim folyo yapıştırmak, kaplamak ince işçilik ister doğru yöntemle yapıldığında basittir. Farklı uygulama yöntemleri vardır.

  Bu yazımda sizlere kolay bir uygulama yöntemi olan camsil ile cam kaplamayı anlatacağım . Önemli bir uyarıda bulunayım yapıştırırken arka yapışkanının hiç bir şekilde katlanmaması gerekir aksi taktirde folyo yapışır açmaya çalıştığınızda folyoyu kırabilir veya yırtılmasına sebep olabilirsiniz. Uygulama yapılacağı yüzeyinde düzgün ve temiz olması önemlidir aksi takdirde alttan hava veya toz alır ömrü çok uzun olmaz.

  Bu anlatacağım yöntemle hem folyo hemde one way visionyapıştırabilirsiniz mantık aynıdır. Öncelikle gerekli malzemelerimiz 1 adet camsil, 1 adet çekçek, 1 adet temiz bez, 1 adet saç kurutma makinası, 1 adet yumuşak uçlu keçe ragle (reklam malzemesisatan yerlerden alabilirsiniz ) ragle olmasada olur ama olursa işinizi daha kolaylaştırır.

  Bu yöntemi ıslak veya soğuk havalarda yapmanızı önermem çünkü soğuk havalarda folyonun yapışkanının tutuşu zayıf olur vede soğuk olduğundan dolayı kurumaz buda işinizin camdan kayıp düşmesine neden oluyor.

  Folyo Uygulama Tekniği:

  Folyo veya One way vision yapıştıracağınız camı güzelce camsil ile ıslatıp çekçekle çekiyoruz. Anlatacağım bu kısmı iki kişi yaparsanız daha iyi olur yapıştıracağımız folyonun ucunu açıp iki taraftan biri tutarken diğer kişide arkasındaki yapışkan olmayan kağıdı yavaşçana çekerek çıkarıyoruz daha sonra folyonun yapışkanlı kısmına camsil suyunu sıkıyoruz ne çok aşırı sıkın nede az sıkın yapışkanlı kısımı kuru yer kalmayacak şekilde ıslatıyoruz, aynı işlemi uygulama yapacağınız cam içinde yapıyoruz folyonun arkasına camsil sıktığınız için cama çok sıkmanıza gerek yok daha sonra folyoyu cama yerleştiryoruz elimizle kaydırarak kırışıklıkları düzeltip foyonun camın şeklini almasını sağlıyoruz. Sonra Çekçek vasıtası ve rahle yardımı ile folyonun altında kalan suyu dışarı çıkartıyoruz.

  Folyo’ nun altında su kalmaması çok önemli burda güzelcene çekçekle çektikten sonra saç kurutma vasıtasıyla folyoyu kurutuyoruz. Tabiki güneşli ve sıcak havada saç kurutma makinasına gerek yok. Diğer bir yöntem hakkında bilgi vermek gerekirse bu yöntem kuru yapıştırma yöntemidir.Su kullanılmadan folyo cama yavaşça uygulanır. Bu şekilde yapıştırmak daha sağlıklıdır ama daha zordur işin ehli kişilerin uygulamayı yapmasını tavsiye ederim

  Folyo Uygulamalar:

 • folyo uygulama folyo uygulama
 • Diğer yazımız: Tabela Modelleri, Çeşitleri